سدیم سلنیت – زیست فناور آرکا

سدیم سلنیت

arka logo

سلنیت سدیم

سلنیت سدیم (Sodium selenite) نمک سدیم اسید سلنیک است، یک ترکیب شیمیایی جامد بی رنگ با فرمول Na2O3Se. وزن مولکولی آن 172.948 گرم بر مول و چگالی آن 3.1 کیلوگرم بر متر مکعب است. بطور کلی سلنیوم یک عنصر کمیاب است، اما کاربردهای فراوانی دارد، و سدیم سلنیت یکی از منابع مهم آن است.

کاربرد های سدیم سلنیت:

سلنیت سدیم بطور مشخص در شیشه سازی کاربرد گسترده ای دارد، و برای از بین بردن رنگ شیشه استفاده می شود، زیرا به ‌راحتی می تواند رنگ سبز را که شامل ناخالصی های آهن‌ دار است از بین ببرد. سلنیت سدیم در تولید آفت کش ها، قارچ کش ها، حشره کش ها، و سموم ضد علف های هرز نیز کاربرد دارد. همچنین بعنوان تامین کننده عنصر سلنیوم در تولید داروها و مکمل های انسانی و دامی استفاده می شود.

عنصر سلنیوم کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف از جمله صنایع الکترونیک (مرتبط با فتوسل ها و باتری های خورشیدی)، فتوکپی، عینک سازی، رنگ سازی، لاستیک سازی، تولید آلياژ های فلزی، نساجی، عکاسی، دارویی (به ویژه در شامپو های ضد شوره و ضد قارچ) و پزشکی دارد. بیش از همه اینها نقش سدیم در سلامت انسان و حیوانات اهلی حائز اهمیت است، که سلنیت سدیم می تواند یک منبع عالی تامین کننده این عنصر باشد.

عنصر سلنيوم يكي از املاح معدني كمياب و بسیار ضروري براي بدن انسان است، که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و سلول‌ ها را از آسیب در برابر رادیکال‌ های آزاد و تنش‌ های اکسیداتیو، که عامل اصلی سرطان ‌ها و بیماری ‌های قلبی می باشند، حفاظت می کند. سلنیوم به تولید آنزیمی به نام گلوتاتیون پراکسیداز در بدن کمک می کند، که ایفا کننده نقش مهمی در دفع مواد زائد و مخرب از بدن انسان است، از این جهت، بيشترين غلظت سلنیوم در كبد و كليه است. سلنیوم باعث استفاده بهینه از ویتامین E در بدن می شود، که این امر نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن انسان دارد. سلنیوم همچنین برای سلامت غده تیروئید انسان ضروری است.

اگر چه که سلنیوم یک عنصر ضروری برای بدن است، در دوزهای بالا سمی است. بنابرین تماس با سلنیت سدیم باید با احتیاط صورت گیرد زیرا در صورت جذب از طریق پوست می تواند مضر باشد، و بر پوست، اندام های درونی، دستگاه گوارش و تنفس، و بر جنین اثرات سوء داشته باشد.

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید