سولفات کبالت – زیست فناور آرکا

سولفات کبالت

arka logo

سولفات کبالت

یکی از نمک های کبالت سولفات کبالت است. این ماده از ترکیبات و نمک های سولفات و استرهای اسید سولفوریک است که با جایگزینی یک یا هر دو هیدروژن با فلز تشکیل می شود. سولفات کبالت به فرم های بدون آب، مونو هیدرات، هگزاهیدرات، و هپتاهیدرات (7 آبه) وجود دارد، اما اغلب به صورت heptahydrates (CoSO4.7H2O) موجود است، رنگ آن مایل به قرمز می باشد، و در گرید های مختلف برای مصارف نظامی، فنی، غذایی، دارویی، کشاورزی و غیره استفاده می شود. سولفات کبالت در آب و متانول انحلال پذیری بالایی دارد.

کاربردهای سولفات کبالت:

این ماده دارای کاربردهای متنوعی در کشاورزی و صنعت است از جمله مصارف این ماده به عنوان نمک منبع کبالت می توان به استفاده از آن در صنایع تولید رنگ و پیگمنت، آبکاری، وسایل ذخیره انرژی مانند باتری و سوپرخازن ها و… اشاره کرد.

رنگدانه

از این ماده در تولید پیگمنت های رنگی استفاده می شود. از سولفات کبالت (CoSO4) برای تزئین ظروف چینی، شیشه و همچنین در سرامیک، لعاب و مینا برای محافظت در برابر تغییر رنگ استفاده می شود. همچنین در جوهر لیتوگرافی، مرکب نامرئی و جوهرهای مصنوعی به عنوان خشک کننده رنگ نیز استفاده می شود.

آبکاری

یکی از موادی که برای جلوگیری از خوردگی فلزات می توان از آن بهره برد سولفات کبالت است. این ماده در آبکاری فلزاتی مانند نیکل و… استفاده می شود و باعث شفافیت و جلوگیری از اکسیداسیون آنها می شود.

باتری های قابل شارژ

بسیاری از شرکت های خودروسازی در سراسر جهان برای توسعه خودروهای برقی به باتری های قابل شارژ بزرگ نیاز دارند که عملکرد بالا، دوام و صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند. استفاده از کبالت به عنوان کاتد باتری های قابل شارژ به طور موثری چگالی انرژی، قدرت و عملکرد آنها را در مقایسه با باتری های فاقد کبالت بهبود می بخشد. انتظار می رود بیش از 50 درصد تولید کبالت در آینده ی نزدیک برای تولید باتری خودروهای برقی مصرف شود.

کشاورزی

کبالت در فرآیند رشد گیاه بسیار مهم است، و به پتانسیل کامل رشد و بلوغ گیاهان کمک می کند. این ماده باعث افزایش میزان مقاومت گیاه در برابر خشکی و بی آبی، و جذب CO2 می شود. کبالت جزء اصلی ویتامین B12 و پروپیونات است. پروپیونات یکی از منابع اصلی انرژی مورد استفاده گیاه برای ادامه رشد است، و ویتامین B12 برای تقسیم سلولی مورد نیاز است که امکان رشد بیشتر گیاه را فراهم می کند. یکی دیگر از عملکردهای گیاه که کبالت به آن کمک می کند، توانایی تثبیت نیتروژن است.

دامداری

همانطور که اشاره شد کبالت جز هسته ویتامین B12 است و از این ماده می توان در خوراک دام ها استفاده کرد. تنها نشخوارکنندگانی مانند گوسفند، گاو و بز که توانایی سنتز ویتامین  B12 را دارند میتوانند از مکمل های کبالت برای تولید این ویتامین استفاده کنند. علایم کمبود کبالت در دام ها شامل     کاهش اشتها، کم خونی، پوسته پوسته شدن بدن، از دست دادن پشم، مشکلات تولیدمثلی، کاهش رشد و تولید می باشند.

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید