تحقیقاتی تولیدی آرکا – زیست فناور آرکا
گروه تحقیقاتی و تولیدی آرکا

بیش از 2000 سال پیش، بقراط حکیم یونانی گفته است “بگذارید غذا داروی شما باشد و دارو غذای شما”. این گفته بقراط عقیده بسیاری از مردم امروز است. از آنجایی که امروزه مردم بیشتر نسبت به نقش غذا در سلامتی خود آگاهند و به آن اهمیت می دهند، تقاضا برای “غذای سالم” بطور روزافزون در حال افزایش است. بنابراین صنایع غذایی هر کشور برای تامین غذای سالم نیاز به ارائه “مواد غذایی کاربردی” دارد، که اصطلاحا به مواد غذایی گفته می شود که علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن، محرک مثبتی در جهت سلامت مصرف کننده باشند. در دنیای امروز، مکملهای خوراکی از جمله پروبیوتیکها، پریبیوتیکها، آنتی اکسیدانها، آنزیمها و …  بخش عظیمی از بازار در حال توسعه ی “مواد غذایی کاربردی” را تشکیل می دهند.

اعضای گروه تحقیقاتی و تولیدی آرکا، متشکل از محققان مجرب در زمینه های بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و تغذیه، دارای بیش از 15 سال تجربه علمی و پژوهشی در داخل و خارج از کشور در زمینه تولید مواد غذایی کاربردی (شامل پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، آنتی اکسیدانها، آنزیم ها، عصاره های گیاهی، فایتوبیوتیک ها، رنگدانه ها و بایندرها) می باشند. سوابق علمی کادر محقق این شرکت، چاپ بیش از 300 مقاله در ژورنال های بین المللی با ضریب تاثیر بالا و کنفرانس های بین المللی، ثبت اختراعات مختلف و چاپ چندین جلد کتاب می باشد. متخصصین این مجموعه با تکیه بر دانش فنی و تجربیات علمی-پژوهشی خود توانسته اند مراحل مختلف آماده سازی محصولات و ارزیابی های مقدماتی و پیشرفته را انجام داده و چندده محصول کاربردی و منحصر به فرد را به بازار عرضه نمایند. از جمله محصولات تولیدی این شرکت می توان به پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، آنزیم ها، بایندرها و انواع مکمل های خوراکی ویژه دام، طیور و آبزیان اشاره کرد.

محصولات

پروبیوتیک ها

مفهوم لغوی پروبیوتیک “برای زندگی” می باشد، که از لغت لاتین (Pro) به معنی “برای” و لغت یونانی (βιοτικών) به معنی “زندگی” ایجاد شده است. اولین بار در سال 1907 متچینکوف روسی با توجه به طول عمر و سلامت دهقانانی که مقادیر فراوان شیر تخمیر شده حاوی میکروبهای مفید مصرف می کردند، پیشنهاد داد که امکان تغییر فلور میکروبی بدن در جهت بهبود عملکرد دستگاه گوارش و سلامت انسان وجود دارد. پس ازآن طی دهه ها افراد مختلفی مفهوم و تعاریف متفاوتی از میکروبهای مفید و پروبیوتیک ها ارائه دادند و در نهایت امروزه بر اساس تعریف سازمان غذا و داروی آمریکا، پروبیوتیکها بصورت “میکرو ارگانیزمهای زنده ای که درصورت استفاده به مقدار کافی موجب یک اثر مفید بر سلامت مصرف کننده می شوند” تعریف می شوند. این تعریف سه ویژگی اساسی را در بر می گیرد: میکروبی بودن، زنده بودن و مفید بودن برای سلامتی.

پری بیوتیک
پری بیوتیک
پری بیوتیک

پروبیوتیکها با اتصال بر سلولهای روده ای موجب اشغال ساستهای اتصال شده و از چسبیدن پاتوژنها به سلولهای روده جلو گیری می کنند. شکل فوق سلول های روده ای کشت داده شده در محیط آزمایشگاهی را نشان می دهد که تعداد زیادی باکتری پروبیوتیکی به آنها متصل شده است.

پری بیوتیک
پروبیوتیک

پروبیوتیکها قادرند با تولید ترکیبات ضد میکروبی مانند باکتروسینها، اسیدهای آلی و پراکسید هیدروژن از رشد و تکثیر پاتوژنها جلوگیری کنند. تصویر فوق دو well حاوی باکتری پروبیوتیک را نشان می دهد که مانع از رشد قارچ های بیماریزا (پاتوژن) در محیط آزمایشگاهی شده اند. هاله ی شفاف اطراف هر well نشان دهنده ی منطقه ای است که بواسطه وجود ترکیبات ضد میکروبی باکتری پروبیوتیک، باکتریهای پاتوژن قادر به رشد در آن نبوده اند.

از مهمترین اثرات مفید پروبیوتیکها بر سلامتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • اثرات آنتی میکروبیال یا مقابله با پاتوژنها
 • اثرات ضد جهش و ضد سرطانی
 • فعالیت آنتی اکسیدانی
 • اثرات سم زدائی
 • حفظ یکنواختی سطوح موکوسی
 • تنظیم فعالیت های روده
 • کاهش علائم آلرژی
 • کاهش کلسترول و فشار خون
 • کاهش خطر دیابت بارداری
 • بهبود جذب مواد مغذی
 • افزایش رشد نوزاد انسان و حیوانات تازه متولد شده
 • بهبود دهنده سطح ایمنی مجاری گوارشی و نیز ایمنی کلی بدن
 • بهبود علائم بیماری عدم تحمل لاکتوز
 • افزایش قابلیت هضم و بهبود راندمان خوراکی در دام و طیور
 • تولید ترکیبات مفید مثل ویتامینها و اسیدهای چرب زنجیره کوتاه

“گروه تحقیقاتی تولیدی آرکا مفتخر است که با تکیه بر دانش و تجربه محققان خود چندین محصول پروبیوتیکی کارآمد را به صنعت دامپروری  کشور ارائه نموده است. محصولات پروبیوتیکی ارائه شده جهت دام های سبک و سنگین، حاوی  سویه Saccharomyces cerevisiae بصورت زنده و هیدرولیز شده می باشند. محصولات پروبیوتیکی ارائه شده برای طیور مولد، گوشتی و تخمگذار حاوی سویه های لاکتوباسیلوس (مانند Lactobacillus acidophilus، Lactobacillus brevis، Lactobacillus pentosus، Lactobacillus salivarius، Lactobacillus reuteri، Lactobacillus plantarum، Lactobacillus casei و Lactobacillus rhamnosus) و باسیلوس (مانند Bacillus subtilis، Bacillus pumilus، Bacillus licheniformis و Bacillus coagulans) هستند. محصولات تولید شده جهت آبزیان و شترمرغ حاوی سویه های باسیلوس، و محصولات اسب حاوی سویه های لاکتوباسیلوس و باسیلوس می باشند.”

پریبیوتیکها (Prebiotics)

پریبیوتیکها توسط  گبیسون و رابرفروید در سال 1995 بدین صورت تعریف شده اند: “اجزای غذایی غیر قابل هضمی که از طریق تحریک رشد و یا فعالیت یک گروه یا تعداد محدودی از گروههای باکتریایی در روده بطور مثبت مصرف کننده را تحت تاثیر قرار داده و سلامتش را بهبود می بخشند.” بر اساس این تعریف، الیگوساکاریدها مانند مانان الیگوساکاریدها، فروکتوالیگوساکاریدها، گلوکوالیگوساکاریدها، گالاکتوالیگوساکاریدها و زایلوالیگوساکاریدها، هستند که می توانند چنین توانایی را داشته باشند.

پری بیوتیک ها

اثرات مفید پريبیوتیک ها

همانند اثرات پروبیوتیک ها بوده و می توانند بصورت غیر مستقیم با تغییر فلور میکروبی روده به نفع میکروبهای مفید بر سلامت انسان و دام و طیور تاثیر گذار باشند. لازم به توضیح است که ترکیبات الیگوساکاریدی علاوه بر اثرات مفید بر جمعیت میکروبی روده، می توانند با تاثیر مستقیم بر سلولهای روده ای تغییراتی را در بیان ژنهای درگیر در سیستم ایمنی (سایتوکینها) ایجاد کرده و سطح ایمنی بدن را بهبود دهند. همچنین برخی از آنها با متصل شدن به عوامل بیماریزا آنها را رسوب داده و از اتصال آنها به سطح روده جلوگیری می کنند.

مانان الیگوساکاریدها (Mannan oligosaccharides: MOS)

مانان الیگوساکاریدها گروه مهمی از پریبیوتیکها را تشکیل می دهند که کمپلکسی از قند مانوز می باشند و بیشتر از دیواره سلولی مخمر ساکارومایسس سرویزیه بدست می آید. این کربوهیدراتهای غیر قابل هضم نقش بسیار موثری در ایجاد یک توازن میکروبی مفید در دستگاه گوارش دارند که از طریق باند شدن به پاتوژنها و رسوب دادن آنها انجام می گیرد. تحقیقات متعدد نشان داده اند که افزودن آنها به جیره غذایی دام و طیور موجب کاهش عوامل بیماریزا و افزایش عملکرد و تولید می گرد. در واقع مانان الیگوساکاریدها اولین بار نیز به همین دلیل  مورد توجه محققان قرار گرفتند، زمانی که دانشمندان سعی بر استفاده از مانوز (قند پایه سازنده مانان الیگوساکاریدها) برای کنترل آلودگی به سالمونلا را در گوساله های شیری داشتند. امروزه مکملهای مانان الیگوساکاریدی بعنوان یک گزینه ی نوین جهت تامین سلامت دستگاه گوارش و به تبع آن تامین سلامت عمومی مصرف کنندگان محسوب می شوند.

محصولات پریبیوتیکی گروه تحقیقاتی تولیدی آرکا حاوی B-glucans، Xylo-oligosaccharide و Mannan-oligosaccharide می باشند که می توانند نقش بسزایی در سلامت و بهبود بازده تولید دام، طیور و آبزیان داشته باشند.

سینبیوتیکها (Synbiotics)

سینبیوتیکها از ترکیب پروبیوتیک و پری بیوتیک ساخته می شوند، بطوری که نام سینبیوتیک از لغت لاتین Synergy به معنی همکاری توأمان گرفته شده است. بدین معنی که مصرف کننده محصولات سینبیوتیک از اثر هم افزایی پروبیوتیکها و پری بیوتیکها بهره می گیرد. اثرات مثبت پروبیوتیک ها بر مصرف کننده معمولا در روده کوچک قابل توجه می باشد، حال آنکه بخش اعظم اثرگذاری پری بیوتیک ها مربوط به روده بزرگ می باشد، بنابراین ترکیب این دو (پروبیوتیکها و پری بیوتیکها) موجب تقویت عملکرد محصول شده و نتیجه نهایی بهتر از اثر هر یک از این ترکیبات به تنهایی می باشد. همزمانی اثر این دو ترکیب در محصولات گروه تحقیقاتی تولیدی آرکا موجب تامین سلامت عمومی دستگاه گوارش میزبان شده و بهبود کلی سلامت را تضمین می نماید. افزایش ضریب تبدیل و بهبود راندمان تولید در دام و طیور از بارزترین اثرات این محصولات می باشد.

آنتی اکسیدانها  (Antioxidants)

از نظر زیست شناسی یک آنتی اکسیدان عبارت است از: هر ماده ای که وقتی در مقادیر کم نسبت به مقادیر ماده اکسید شونده ای در محیط باشد، بطور معنی داری اکسید شدن ماده اکسید شونده را به تعویق بیاندازد و یا از آن جلوگیری کند.

در بسیاری از تحقیقات علمی اثبات شده است که رادیکالهــای آزاد اکســیژن بدلیــل میــل ترکیبــی بالا بــرای واکنش با بیوملکولهــای مهــم از جملــه اســیدهای نوکلئیک، اســیدهای چرب و پروتئینها، باعث آسیب به غشاها، آنزیمها، گیرنده ها و سایر ساختارهای ســلولی در بافتهــای مختلف بدن می شــوند، و ایجاد و حضور رادیکالهای آزاد در بدن می تواند اثرات مخرب شدیدی بر سلولها و ارگانهای بدن داشته باشد که بروز انواع مختلف سرطان یکی از آنها می باشد، حال آنکه آنتی اکسیدانها با از بین بردن رادیکالهای آزاد می توانند از بدن در مقابل اثرات مضر آنها حفاظت کنند.

وجود ترکیبات آنتی اکسیدان در جیره دام و طیور به حفظ سلامت آنها در طی دوره پرورش می انجامد که از این طریق بطور مستقیم خوراک سالم را در اختیار انسان مصرف کننده قرار می دهد. علاوه بر آن باقی ماندن سهم قابل توجهی از آنتی اکسیدانهای مصرفی دام و طیور در محصولات تولیدی آنها اعم از گوشت، شیر و تخم مرغ و انتقال آنها به بدن مصرف کننده می تواند بطور غیر مستقیم نیز بر سلامت انسان موثر باشد.

علاوه بر این آنتی اکسیدانها در شرایط تنش های خاص مانند تنش حرارتی یا آلودگی های محیطی به حفظ راندمان تولید کمک می کنند. بعنوان مثال بررسی ها نشان داده اند که استرس گرمایی در مرغذاریها موجب کاهش مصرف خوراک به میزان ۱۶ درصد، کاهش وزن به میزان ۳۲ درصد و افزایش ضریب تبدیل غذایی به میزان ۲۵ درصد می گردد. به عبارت دیگر حدود ۳۰ درصد هزینه بیشتر و حدود ۱۶ درصد درآمد کمتر نتیجه استرس گرمایی حاد است.

در شــرایط تنش گرمایــی، تولید رادیکالهــای آزاد در بدن طیور افزایــش می یابد که اگرچه بدن پرنده با دو نوع ســازوکار آنزیمی و غیرآنزیمی رادیکالهای آزاد را تا حدودی خنثــی و از بروز تبعات منفی آنها جلوگیری میکنــد، اما با افزودن آنتی اکسیدانها به خوراک یا آب می توان پرنده را در مقابله با اثرات مخرب استرس گرمایی و رادیکالهای آزاد حمایت نمود و مانع از ضررهای ناشی از کاهش وزن و افزایش ضریب تبدیل شد.

امروزه آنتی اکســیدانهای مصنوعی و طبیعی متعددی به عنوان افزودنی خوراک برای طیور وجود دارد. هر چند که نتایج گزارشات مختلف مبنی بر  زیان آور بودن برخی آنتی اکســیدانهای مصنوعی، نظر مصرف کنندگان بیشتری را به سمت استفاده از منابع آنتی اکسسیدان طبیعی سوق داده است. از جمله آنتی اکســیدانهای طبیعی، فراورده های حاصل از گیاهان دارویی شامل عصاره، اسانس و پودر آنها، و یا افزودنیهای فیتوژنیک را می توان نام برد. این آنتی اکسیدانهای طبیعی در محصولات مختلف تولید شده توسط گروه تحقیقاتی تولیدی آرکا حضور دارند و به همراه سایر اجزای کاربردی محصولات، موجب بهبود عملکرد و راندمان تولید در فارم های پرورش دام، طیور و آبزیان می گردند.

آنتی اکسیدان ها

برای جستجو تایپ کرده و اینتر را بزنید

سبد خرید